Sammenlign faste-apps

De bedste apps til periodisk faste sammenlignet

Syv populære faste-apps side om side: hvad der er gratis, hvad du betaler, hvad de registrerer, og hvem hver af dem passer til

Vi så på de faste-apps med flest bedømmelser i den amerikanske App Store: Zero, Simple, Fastic, BodyFast, FastEasy og Window, plus vores egen app, Fasting Tracker. De tager alle tid på dine faster. Forskellen ligger i, hvad der er gratis, hvad de ellers prøver at gøre, hvilke enheder de kører på, og hvad deres privatlivsetiketter i App Store siger.

Kort fortalt

Fra hver apps side i den amerikanske App Store og dens hjemmeside, tjekket den 24. oktober 2026; priserne er priser i den amerikanske App Store pr. betalingsperiode, og apps viser ofte flere for det samme abonnement, fordi tilbuddene skifter. Kolonnen for Fasting Tracker er vores egen app.
Fasting TrackerZeroSimpleFasticBodyFastFastEasyWindow
Fastetimer uden at betaleJaJaJaJaJaNejJa
FastefaserJaJaIkke oplystJaJaJaIkke oplyst
Madregistrering eller kalorietællingNejJaJaJaJaIkke oplystJa
App til Apple WatchJaJaJaNejNejNejJa
App til iPadJaNejNejNejJaNejJa
Sprog311 (engelsk)13116810
Data, der bruges til at spore dig (App Privacy)IngenIngenJaJaJaJaJa
"Indeholder reklamer" (App Store)Ikke angivetIkke angivetAngivetAngivetAngivetIkke angivetIkke angivet
Konto påkrævetNejIkke oplystIkke oplystIkke oplystValgfritIkke oplystIkke oplyst
Månedsabonnement$6.99$9.99Ikke oplyst$14.99$11.99 til $16.99$9.99 til $19.99$14.99
Årsabonnement$29.99$89.99Ikke oplystIkke oplyst$34.99 til $69.99$29.99$39.99 til $89.99
Livstidskøb$79.99Kun for udvalgte medlemmerIkke angivetIkke angivetIkke angivetIkke angivetIkke angivet

Hver app for sig

  1. Fasting Tracker

    Flawless Studio

    Bedst til en gratis, privat fastetimer

    Vores app. En ringtimer med kroppens 8 faser, stimer, badges, vægt og vand, uden noget at oprette dig til og uden reklamer. Den registrerer ikke mad og tæller ikke kalorier.

    • 13:11, 14:10, 16:8 og 18:6 gratis; længere og egne faster med Pro
    • iPhone, iPad, iPhone Duo og Apple Watch, på 31 sprog
    • Pro fra $6.99 om måneden eller $29.99 om året, eller $79.99 én gang for livstid
    • Importerer din historik fra Zero eller et regneark
  2. Zero

    Zero Longevity Science

    Bedst til et stort fællesskab omkring faste

    En af de mest kendte faste-apps, der har eksisteret siden 2016. Timere, stimer, ugentlige tendenser, ekspertartikler og udfordringer er gratis; Zero Plus tilføjer blandt andet registrering af protein og mad.

    • Apple Watch, men ingen app til iPad
    • Kun engelsk
    • Ingen data, der bruges til at spore dig, på etiketten
    • Zero Plus: $9.99 om måneden eller $89.99 om året
    Hele sammenligningen
  3. Simple

    AM Apps / Simple.Life

    Bedst til en AI-coach til vægttab

    Mindre en fastetimer end en vægttabscoach: måltider, vand, vægt, aktivitet og en AI-assistent, med faste som én del af det.

    • Apple Watch, ingen app til iPad; kræver iOS 18.3
    • Aldersgrænse 18+ i App Store
    • Etiketten angiver data, der bruges til at spore dig, og "Indeholder reklamer"
    • Pro og Premium angivet fra $14.99 til $59.99, perioder ikke offentliggjort
    Hele sammenligningen
  4. Fastic

    Fastic GmbH

    Bedst til mad, opskrifter og skridt

    Faste plus madregistrering, opskrifter, en skridttæller og et fællesskab. Uden abonnement forbliver fastetimeren, vandregistreringen og skridttælleren gratis ifølge hjælpesiderne.

    • Kun iPhone: ingen app til Apple Watch eller iPad
    • Din konto virker på én enhed ad gangen
    • Etiketten angiver data, der bruges til at spore dig, og "Indeholder reklamer"
    • Fastic Plus: $14.99 om måneden
    Hele sammenligningen
  5. BodyFast

    BodyFast GmbH

    Bedst til en guidet ugeplan

    En gratis fastetimer og faser, med en betalt Coach, der ændrer din plan hver uge og tilføjer registrering af mad og kalorier.

    • App til iPad og Mac, men ikke til Apple Watch
    • Kan bruges uden konto
    • Etiketten angiver data, der bruges til at spore dig, og "Indeholder reklamer"
    • Coach: $11.99 til $16.99 om måneden, $34.99 til $69.99 om året
    Hele sammenligningen
  6. FastEasy

    Welltech Apps

    Bedst til madplaner sammen med din faste

    Faste med opskrifter og madplaner. Ifølge siden i App Store kan du hente den gratis, men fortsat brug kræver et abonnement.

    • Kun iPhone: ingen app til Apple Watch eller iPad
    • Etiketten angiver data, der bruges til at spore dig
    • Premium: $9.99 til $19.99 om måneden eller $29.99 om året
    Hele sammenligningen
  7. Window

    Mosaic / ThrivePort

    Bedst til en timer på alle Apple-enheder

    En fastetimer, der har eksisteret længe, med gratis planer og påmindelser og Premium til mere, på iPhone, iPad og Apple Watch.

    • Apps til iPad og Apple Watch
    • Etiketten angiver data, der bruges til at spore dig
    • Premium: $14.99 om måneden, $39.99 til $89.99 om året
    Hele sammenligningen

Sådan vælger du

Fem spørgsmål, før du henter en app

  1. Beslut, om du vil have en fastetimer eller en hel diæt-app. Vil du kun tage tid på dine faster, har du ikke brug for madregistrering eller en coach.
  2. Tjek, hvad der er gratis. Flere apps giver dig selve timeren gratis og tager betaling for resten; én kræver et abonnement, for at du kan blive ved med at bruge den.
  3. Læs appens privatlivsoplysninger i App Store (App Privacy), især "Data, der bruges til at spore dig".
  4. Tjek dine enheder: Ikke alle apps har en app til Apple Watch eller iPad.
  5. Sammenlign måneds- og årsprisen, og kig efter en livstidsmulighed, hvis du helst ikke vil abonnere.

Hvad privatlivsetiketterne siger

Alle apps i App Store har en privatlivsetiket, som udvikleren udfylder. "Data, der bruges til at spore dig" betyder data, der kobles sammen med andre virksomheders apps, hjemmesider eller data til reklamer, eller deles med datamæglere. "Indeholder reklamer" står under aldersgrænsen, når en app viser reklamer. Fasting Trackers etiket angiver ingen data, der bruges til at spore dig; den knytter dog købshistorik, id'er, produktinteraktion og nedbrudsdata til dig, til analyser, du kan slå fra i Indstillinger.

Fem af de seks andre apps angiver data, der bruges til at spore dig, såsom købshistorik, id'er eller omtrentlig placering, og Simple, Fastic og BodyFast angiver "Indeholder reklamer". Zero og Fasting Tracker angiver ingen data, der bruges til at spore dig. Læs mere om, hvordan Fasting Tracker håndterer dine data.

Priser

Alle syv apps er gratis at hente. Sammenlignet pr. betalingsperiode i den amerikanske App Store har Fasting Tracker Pro den laveste månedspris, $6.99, mod $9.99 til $19.99 for de andre, og deler den laveste årspris, $29.99, med FastEasy; de andre angiver $34.99 til $89.99 om året. Det er også den eneste af disse apps, der tilbyder alle et engangskøb for livstid, til $79.99.

Måneds- og årsabonnementer i den amerikanske App Store, tjekket den 24. oktober 2026
AppOm månedenOm året
Fasting Tracker Pro$6.99$29.99
Zero Plus$9.99$89.99
FastEasy Premium$9.99 til $19.99$29.99
BodyFast Coach$11.99 til $16.99$34.99 til $69.99
Fastic Plus$14.99Ikke oplyst
Window Premium$14.99$39.99 til $89.99
Simple Pro eller PremiumIkke oplystIkke oplyst

Nogle apps sælger billigere første perioder eller tilbud kun på deres hjemmeside: Zero tilbyder den første måned til $4.99 og, på sin hjemmeside, et første år til $39.99, og Windows hjemmeside tilbyder et år til $19.99. Simple angiver priser fra $14.99 til $59.99, men oplyser ikke, hvilken periode hver pris dækker. Se, hvad der er gratis, og hvad Pro tilføjer.

Spørgsmål

Hvad er den bedste gratis app til periodisk faste?

Vil du have selve fastetimeren gratis, har Fasting Tracker, Zero, BodyFast og Window den alle uden betaling. Fasting Tracker har desuden sine 8 faser, fire planer fra 13:11 til 18:6, stimer, vægt, vand, widgets og appen til Apple Watch i gratisversionen, uden konto og uden reklamer.

Hvilke faste-apps sporer dig ikke?

På deres privatlivsetiketter i App Store angiver Fasting Tracker og Zero ingen data, der bruges til at spore dig. Simple, Fastic, BodyFast, FastEasy og Window angiver hver især nogle.

Hvilke faste-apps virker på Apple Watch?

Fasting Tracker, Zero, Simple og Window har apps til Apple Watch. Fastic, BodyFast og FastEasy angiver ingen.

Findes der en faste-app til iPad?

Fasting Tracker, BodyFast og Window har apps til iPad. Fasting Tracker har også et layout til iPhone Duo, både lukket og åben.

Kan jeg flytte min fastehistorik til en anden app?

Fasting Tracker kan importere dine faster fra Zeros dataeksport eller fra enhver app, der eksporterer et regneark eller en JSON-fil. Se, hvordan du skifter fra Zero.

Hvilken faste-app er billigst?

Sammenlignet pr. betalingsperiode i den amerikanske App Store har Fasting Tracker Pro den laveste månedspris ($6.99) og deler den laveste årspris ($29.99) med FastEasy, og det er den eneste af disse apps med et livstidskøb for alle ($79.99). Nogle apps har billigere tilbud på den første periode eller på deres hjemmeside, og de gratis versioner af Fasting Tracker, Zero, BodyFast og Window koster slet ingenting.

Har jeg brug for en betalt faste-app?

Nej. En timer, en plan, du kan holde, og vand gennem fasten er det, der betyder mest. Betalte funktioner som coaching eller længere faster er ekstra. Start med, hvordan du kommer i gang med periodisk faste.

Zero, Simple, Fastic, BodyFast, FastEasy og Window er varemærker tilhørende deres ejere. Fasting Tracker er ikke tilknyttet, sponsoreret eller anbefalet af nogen af dem; deres navne og ikoner vises kun for at identificere de apps, der sammenlignes.

Et ord om sundhed

Fasting Tracker er lavet til generelt velvære og er ikke medicinsk udstyr. Faste er ikke for alle: tal med din læge først, hvis du er gravid, har diabetes, har haft en spiseforstyrrelse eller tager medicin, og før enhver længere faste.