Jämför fasteappar

De bästa apparna för periodisk fasta jämförda

Sju populära fasteappar sida vid sida: vad som är gratis, vad du betalar, vad de registrerar och vem var och en passar

Vi tittade på fasteapparna med flest betyg i amerikanska App Store: Zero, Simple, Fastic, BodyFast, FastEasy och Window, plus vår egen app, Fasting Tracker. Alla tar tid på dina fastor. Skillnaderna ligger i vad som är gratis, vad mer de försöker göra, vilka enheter de fungerar på och vad deras integritetsetiketter i App Store säger.

I korthet

Från varje apps sida i amerikanska App Store och dess webbplats, kontrollerat den 24 oktober 2026; priserna är priser i amerikanska App Store per betalperiod, och appar anger ofta flera för samma plan eftersom erbjudandena ändras. Kolumnen för Fasting Tracker gäller vår egen app.
Fasting TrackerZeroSimpleFasticBodyFastFastEasyWindow
Fastetimer utan att betalaJaJaJaJaJaNejJa
FastefaserJaJaUppges inteJaJaJaUppges inte
Matloggning eller kaloriräkningNejJaJaJaJaUppges inteJa
App för Apple WatchJaJaJaNejNejNejJa
App för iPadJaNejNejNejJaNejJa
Språk311 (engelska)13116810
Data som används för att spåra dig (Integritet i appen)IngenIngenJaJaJaJaJa
"Innehåller reklam" (App Store)Anges inteAnges inteAngesAngesAngesAnges inteAnges inte
Konto krävsNejUppges inteUppges inteUppges inteValfrittUppges inteUppges inte
Månadsplan$6.99$9.99Uppges inte$14.99$11.99 till $16.99$9.99 till $19.99$14.99
Årsplan$29.99$89.99Uppges inteUppges inte$34.99 till $69.99$29.99$39.99 till $89.99
Livstidsköp$79.99Bara för utvalda medlemmarAnges inteAnges inteAnges inteAnges inteAnges inte

Apparna, en i taget

  1. Fasting Tracker

    Flawless Studio

    Bäst för en gratis, privat fastetimer

    Vår app. En ringtimer med kroppens 8 faser, sviter, märken, vikt och vatten, utan något att registrera sig för och utan reklam. Den loggar inte mat och räknar inte kalorier.

    • 13:11, 14:10, 16:8 och 18:6 gratis; längre och egna fastor med Pro
    • iPhone, iPad, iPhone Duo och Apple Watch, på 31 språk
    • Pro från $6.99 i månaden eller $29.99 om året, eller $79.99 en gång för livstid
    • Importerar din historik från Zero eller ett kalkylark
  2. Zero

    Zero Longevity Science

    Bäst för en stor fastegemenskap

    En av de mest kända fasteapparna, som funnits sedan 2016. Timers, sviter, veckotrender, expertartiklar och utmaningar är gratis; Zero Plus lägger till bland annat protein- och matloggning.

    • Apple Watch, men ingen app för iPad
    • Bara engelska
    • Ingen data som används för att spåra dig enligt etiketten
    • Zero Plus: $9.99 i månaden eller $89.99 om året
    Hela jämförelsen
  3. Simple

    AM Apps / Simple.Life

    Bäst för en AI-coach för viktnedgång

    Mindre en fastetimer än en coach för viktnedgång: måltider, vatten, vikt, aktivitet och en AI-assistent, med fasta som en del av helheten.

    • Apple Watch, ingen app för iPad; kräver iOS 18.3
    • Åldersgräns 18+ i App Store
    • Etiketten anger data som används för att spåra dig, och "Innehåller reklam"
    • Pro och Premium anges från $14.99 till $59.99, perioder publiceras inte
    Hela jämförelsen
  4. Fastic

    Fastic GmbH

    Bäst för mat, recept och steg

    Fasta plus matloggning, recept, en stegräknare och en gemenskap. Utan prenumeration förblir fastetimern, vattenspårningen och stegräknaren gratis, enligt hjälpsidorna.

    • Bara iPhone: ingen app för Apple Watch eller iPad
    • Ditt konto fungerar på en enhet i taget
    • Etiketten anger data som används för att spåra dig, och "Innehåller reklam"
    • Fastic Plus: $14.99 i månaden
    Hela jämförelsen
  5. BodyFast

    BodyFast GmbH

    Bäst för en guidad veckoplan

    En gratis fastetimer och faser, med en betald Coach som ändrar din plan varje vecka och lägger till mat- och kaloriloggning.

    • App för iPad och Mac, men inte för Apple Watch
    • Kan användas utan konto
    • Etiketten anger data som används för att spåra dig, och "Innehåller reklam"
    • Coach: $11.99 till $16.99 i månaden, $34.99 till $69.99 om året
    Hela jämförelsen
  6. FastEasy

    Welltech Apps

    Bäst för måltidsplaner till din fasta

    Fasta med recept och måltidsplaner. Enligt sidan i App Store kan du ladda ner den gratis, men fortsatt användning kräver en prenumeration.

    • Bara iPhone: ingen app för Apple Watch eller iPad
    • Etiketten anger data som används för att spåra dig
    • Premium: $9.99 till $19.99 i månaden eller $29.99 om året
    Hela jämförelsen
  7. Window

    Mosaic / ThrivePort

    Bäst för en timer på alla Apple-enheter

    En fastetimer som funnits länge, med gratis planer och påminnelser och Premium för mer, på iPhone, iPad och Apple Watch.

    • Appar för iPad och Apple Watch
    • Etiketten anger data som används för att spåra dig
    • Premium: $14.99 i månaden, $39.99 till $89.99 om året
    Hela jämförelsen

Så väljer du

Fem frågor innan du laddar ner

  1. Bestäm om du vill ha en fastetimer eller en hel dietapp. Vill du bara ta tid på dina fastor behöver du varken matloggning eller coach.
  2. Kolla vad som är gratis. Flera appar ger dig själva timern gratis och tar betalt för resten; en kräver en prenumeration för att du ska kunna fortsätta använda den.
  3. Läs integritetsetiketten i App Store, särskilt "Data som används för att spåra dig".
  4. Kolla dina enheter: alla appar har inte en app för Apple Watch eller iPad.
  5. Jämför månads- och årspriset, och leta efter ett livstidsalternativ om du hellre inte prenumererar.

Vad integritetsetiketterna säger

Varje app i App Store har en integritetsetikett som utvecklaren fyller i. "Data som används för att spåra dig" betyder data som kopplas ihop med andra företags appar, webbplatser eller data för reklam, eller delas med datamäklare. "Innehåller reklam" står i uppgifterna om åldersgräns när en app visar reklam. Fasting Trackers etikett anger ingen data som används för att spåra dig; den kopplar däremot köphistorik, identifierare, produktinteraktion och kraschdata till dig, för analys som du kan stänga av i Inställningar.

Fem av de sex andra apparna anger data som används för att spåra dig, till exempel köphistorik, identifierare eller ungefärlig plats, och Simple, Fastic och BodyFast anger "Innehåller reklam". Zero och Fasting Tracker anger ingen data som används för att spåra dig. Läs mer om hur Fasting Tracker hanterar dina data.

Priser

Alla sju apparna är gratis att ladda ner. Jämfört per betalperiod i amerikanska App Store har Fasting Tracker Pro det lägsta månadspriset, $6.99, mot $9.99 till $19.99 för de andra, och delar det lägsta årspriset, $29.99, med FastEasy; de andra anger $34.99 till $89.99 om året. Det är också den enda av apparna som erbjuder alla ett engångsköp för livstid, för $79.99.

Månads- och årsplaner i amerikanska App Store, kontrollerat den 24 oktober 2026
AppI månadenOm året
Fasting Tracker Pro$6.99$29.99
Zero Plus$9.99$89.99
FastEasy Premium$9.99 till $19.99$29.99
BodyFast Coach$11.99 till $16.99$34.99 till $69.99
Fastic Plus$14.99Uppges inte
Window Premium$14.99$39.99 till $89.99
Simple Pro eller PremiumUppges inteUppges inte

Vissa appar säljer billigare första perioder eller erbjudanden som bara finns på webben: Zero erbjuder första månaden för $4.99 och, på sin webbplats, ett första år för $39.99, och Windows webbplats erbjuder ett år för $19.99. Simple anger priser från $14.99 till $59.99 men publicerar inte vilken period varje pris gäller. Se vad som är gratis och vad Pro lägger till.

Frågor

Vilken är den bästa gratisappen för periodisk fasta?

Vill du ha själva fastetimern gratis har Fasting Tracker, Zero, BodyFast och Window alla den utan kostnad. Fasting Tracker har dessutom sina 8 faser, fyra planer från 13:11 till 18:6, sviter, vikt, vatten, widgetar och appen för Apple Watch i gratisversionen, utan konto och utan reklam.

Vilka fasteappar spårar dig inte?

På sina integritetsetiketter i App Store anger Fasting Tracker och Zero ingen data som används för att spåra dig. Simple, Fastic, BodyFast, FastEasy och Window anger var och en viss sådan data.

Vilka fasteappar fungerar på Apple Watch?

Fasting Tracker, Zero, Simple och Window har appar för Apple Watch. Fastic, BodyFast och FastEasy anger ingen.

Finns det en fasteapp för iPad?

Fasting Tracker, BodyFast och Window har appar för iPad. Fasting Tracker har också en layout för iPhone Duo, både hopfälld och utfälld.

Kan jag flytta min fastehistorik till en annan app?

Fasting Tracker kan importera dina fastor från Zeros dataexport, eller från alla appar som exporterar ett kalkylark eller en JSON-fil. Se hur du byter från Zero.

Vilken fasteapp är billigast?

Jämfört per betalperiod i amerikanska App Store har Fasting Tracker Pro det lägsta månadspriset ($6.99) och delar det lägsta årspriset ($29.99) med FastEasy, och det är den enda av apparna med ett livstidsköp för alla ($79.99). Vissa appar har billigare erbjudanden för första perioden eller på webben, och gratisversionerna av Fasting Tracker, Zero, BodyFast och Window kostar ingenting alls.

Behöver jag en betald fasteapp?

Nej. En timer, en plan du kan hålla och vatten under fastan är det som betyder mest. Betalfunktioner som coachning eller längre fastor är extra. Börja med hur du kommer igång med periodisk fasta.

Zero, Simple, Fastic, BodyFast, FastEasy och Window är varumärken som tillhör sina ägare. Fasting Tracker är inte knuten till, sponsrad eller rekommenderad av någon av dem; deras namn och ikoner visas bara för att identifiera de appar som jämförs.

Ett ord om hälsa

Fasting Tracker är utformad för allmänt välbefinnande och är ingen medicinteknisk produkt. Fasta passar inte alla: prata först med din läkare om du är gravid, har diabetes, har haft en ätstörning eller tar läkemedel, och innan varje längre fasta.